NOVICE
"Slika prinese srcu dar, duši vedrino in glavi domišljijo"
Naj Vam slika da dodatno energijo
10 največjih kraj umetnin 20. stoletja:
1. Grof Wllington (Francisco Goya)
Leta 1961 je naftni bogataš in dolgoletni zbiralec umetnin Američan Charles Wrightsman kupil 'Portret grofa Wellingtona' slikarja Francisca Goye za 392 tisoč dolarjev. Sliko je nameraval odnesti v ZDA.
Ker je prodaja slike sprožila močno nasprotovanje javnosti, je britanska vlada dvignila njeno ceno, vendar je Charles ni želel odkupiti. Manj kot tri tedne za tem, ko so jo obesili v Narodno galerijo v Londonu, je bila slika ukradena. Tat je zanjo zahteval enako vsoto, kot vlada pri prodaji in vladi zagotovil, da bo denar dal v dobrodelne namene.
Leta 1965 je tat poslal zahtevo londonskemu časopisu Daily Mirror, sliko pa je takoj za tem v pisarni na železniški postaji našla policija. Tat, nezaposleni voznik avtobusa Kempton Bunton, se je policiji predal šest tednov kasneje. Z zahtevanim denarjem je nameraval kupiti dovoljenja za televizijo za reveže. V zaporu je zaradi kraje odsedel tri mesece.
2. Bičanje Kristusa (Piero della Francesco)
Italija, svetovno središče umetnosti, je postala tudi svetovno središče kraje umetnin. Kraja Francescove slike 'Bičanje Kristusa', ki je bila poleg dveh drugih slik ukradena iz palače v Urbinu, je veljala za »krajo umetnin stoletja«.
Zločin je bil izpeljan zgolj zaradi dobička. Zagrešili so ga lokalni zločinci, ki so slike nameravali prodati na mednarodnem trgu. Slike so bile nepoškodovane odkrite v Švici, v mestu Locarno, marca 1976.
3. Kraja slik Renoirja, Moneta in Corota
Leta 1985 se je zgodila kraja devetih umetnin iz pariškega muzeja Marmottan, med katerimi je bila tudi slika 'Vtis, vzhajajoče sonce' Clauda Moneta (na sliki), ki je dala ime obdobju impresionizma. Sliko sta po naročilu japonskega mafijca Shuinichi Fujikume ukradla člana sindikata za krajo tatvin Philippe Jamin in Youssef Khimoun. Slike so bile leta 1991 najdene na Korziki.
4. Pascalova nagrobna maska
Decembra 1985 je bilo iz narodnega muzeja antropologije v Mehiki ukradenih 140 predmetov, med katerimi so bili tudi smaragdi in zlato iz obdobja Majev, Aztekov in Inkov. Vsak izmed ukradenih predmetov je bil na trgu vreden več kot 20 milijonov dolarjev. Ena izmed redkih najdenih stvari, ki so jih ukradli, je bila Pascalova nagrobna maska.
5. Skat in Košara Čebule (Jean-Baptiste-Siméon Chardin)
Poleg omenjene slike so roparji v Manhattnu ukradli še 17 slik in deset skic. Le 14 ukradenih del je bilo kasneje najdenih. Rop je veljal za največjega v New Yorku in je dokazal, da muzeji ne varujejo svojih slik nič bolje kot privatne galerije.
6. Posušene sončnice (Vincent Van Gogh)
Iz nizozemskega muzeja Kroller-Muller so bile ukradene tri Van Goghove slike, poleg »sončnic« še 'Jedci krompirja' in 'Tkalčeva hiša'. Vzorec kraje umetnin odslikava povpraševanje trga po umetninah.
Le dva tedna pred krajo so bile namreč objavljene Van Goghjeve umetnine z najvišjimi cenami, med katerimi so bile vse tri ukradene slike. Roparji so sliko 'Posušene sončnice' vrnili in za drugi dve sliki zahtevali 2,5 milijona dolarjev. Obe sliki je policija našla leta 1989, tatovom niso izplačali nobenega denarja.
7. Kristus v viharju Galilejskem morju (Rembrandt Harmenszoon van Rijn)
Ponoči sta na stranska vrata bostonskega muzeja potrkala dva informirana policista in varnostnikom pojasnila, da sta prišla, ker se je sprožil alarm. Varnostnike, ki so jima odprli vrata, sta hitro vklenila in zaprla v pisarno. Tatova sta ukradla 'Nevihto na galilejskem morju', ki je edina Rembrandtova pomorska slika, pet slik Degasa in druge dragocenosti.
Ukradena Rembrandtova slika je bila vredna 300 milijonov dolarjev. Leta 1997 je muzej dvignil nagrado za najditelja slike iz enega milijona na pet milijonov dolarjev. Kljub temu umetnine niso nikoli našli.
8. Portret perzijskega slikarja (neznani avtor)
Kuvajtski nacionalni muzej je bil v času 7-mesečne okupacije države s strani Iraka opustošen (izginilo je 20 tisoč razstavljenih dragocenosti), v tem obdobju je iz muzeja izginila tudi slika 'Portret perzijskega cesarja'.
Ukradene dragocenosti je bilo zelo težko dobiti nazaj, z odkupom posameznih umetnin iz črnega trga pa so do leta 1991 uspeli vrniti okoli 16 tisoč umetnin.
9. Žitna polja z vranami (Vincent Van Gogh)
Iz muzeja Stedelijk v Amsterdamu so ukradli 20 Van Goghjevih slik. Štiri Nizozemce, ki so krajo izpeljali, so aretirali že eno uro po kraji. Tri platna slik so bila hudo poškodovana, vključno s sliko 'Žitno polje z vranami'.
10. Mladi Parižan (Pierre-Auguste Renoir)
Nekaj minut pred zaprtjem narodnega muzeja v Stockholmu je moški pristopil do varnostnika in mu grozil s pištolo, medtem ko sta sostorilca znotraj muzeja ukradla Rembrandtov avtoportret, ter Renoirjevi dve sliki 'Mladi Parižan' in 'Pogovor' v drugem nadstropju muzeja.
V povezavi s krajo slik so aretirali osem osumljencev, vendar slik niso našli.
vir: http://www.finance.si/galerije/2727/
Vse slike, ki jih boste videli na tej strani so delo naših slikarskih mojstrov in so ročno naslikana olja na platnu:
Slika kuža z imenom Richard narejena po fotografiji (FOTOREALIZEM)
Rubens - Danijel v levjem breznu
Tizian - Večerja v Emavsu
Roberto Ferruzzi - La Madonnina
Klimt - Poljub
Leonardo da Vinci - Zadnja večerja
Martin Johnson Heade - Magnolija na rdečem žametu
Gustav Klimt - Higieja
Gustav Klimt - Vodne kače II.
Klimt - Adele Bloch-Bauer
Alexander Koester - Hranjenje gosi
Claude Oscar Monet - Na travniku
Rafael - Atenska šola
Pierre-Auguste Renoir - Cvetje v vazi
Jacques-Louis David - Napoleon pračka alpe
George Stubbs - Whistlejacket
Leonardo da Vinci (Rubens*) - Bitka pri Anghiariju
*dodatne informacije
Peter Paul Rubens - Nočni prizor
Albrecht Dűrer - Trpeči Kristus
Rembrandt - Kristus v viharju na Galilejskem morju
Naši partnerji:
Slovenska Knjiga d.o.o. (Knjižni Klub Partner) www.klubpartner.com
Ognjišče d.o.o. Knjigarna in papirnica ognjišča Kranj www.ognjišče.si
Metropolitana d.o.o. - Škofijska knjigarna
Mohorjeva družba v Celovcu - Hermagoras Verein www.mohorjeva.at
S. Vizija d.o.o. - Trgovina posvečena naravnemu konjarstvu www.svet-konj.si
Salve d.o.o. - Salezijanska založba www.salve.si